תוצאות רבותי תוצאות

כוהן הניהול המודרני פיטר דרוקר צוטט באומרו "הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא ליצור אותו".
לכולנו יש חלומות ומטרות. כולנו רוצים להיות במקום טוב יותר. אבל איך עושים זאת? כיצד עוברים נכון מרמת המחשבה לרמת המעשה. חכמת האימון מעניקה כלים לנסח נכון את מטרותינו ולפרוט אותם בצורה נכונה לתוכנית עבודה. באותה מידה שבעלי עסקים מכינים תוכנית עסקית, הממשלה עושה דיונים על התקציב, והחקלאים מכינים את הקרקע, כך גם אנחנו, נדרשים לכתוב חזון ולתכנן את מטרותינו הקצרות וארוכות הטווח.

אם כך, מה אני רוצה?
לפעמים, אנחנו מוצאים את עצמנו צועקים אחד לשני "איפה הראש שלך?" אז כן, במקום שנמצאות מחשבותיו של אדם, שם הוא. אז איפה באמת הראש שלי עכשיו? מה אני רוצה? כי אם הארכיטקט לא יעשה תוכנית עבודה ברורה, כיצד יוכלו אנשי הבניין לבנות אותו?
מתאמנת שאימנתי פעם, אישה בת 40, ילדים כבר גדולים, לא מרוצה מעבודתה בעירייה. שאלתי אותה מה החלום הכי גדול שלך – היא ענתה: ללמוד.
מה את רוצה ללמוד? שאלתי, מרוצה מכך שיש לה חלום וכיוון. "לא יודעת" היא ענתה, "אין לי מושג". אז תגידו לי אתם, עומד היקום כולו, מלא שפע ורוצה להעניק לכם את כל החלומות שלכם: שפע כלכלי, אהבה, זוגיות, חיים בריאים בלי סיגריות ובלי עודף משקל, אבל איך אפשר להגשים לכם משאלות אם אתם לא מבקשים? או גרוע מזה, מבקשים ומתחרטים, חורטים על לוח לבכם ומוחקים? ריצ'ארד באך אמר על כך "הדבר היחיד שמנפץ חלומות הוא פשרה"

הגדרות

חזון - מגדלור שלאורו אני מנווט את חיי, ה"אני מאמין" שלי. חזון מורכב ממטרת על ומערכים. חזון מאפשר לי להתחיל כל יום ויום כשלנגד עיניי התמונה של סוף התהליך בו אני עוסק, כאמת מידה שלאורה אני בוחן כל דבר בחיי. כך ניתן להבטיח שכל יום יתרום באופן משמעותי להשגת מטרותיי. המשמעות היא לדעת לאן אני הולך, כדי להבין טוב יותר היכן אני נמצא היום וכדי שהצעדים שאנקוט יהיו בכיוון הנכון. חזון אמיתי לעולם לא מוגשם עד סופו. מטרות משיגים, חזון בד"כ- לא.

מטרות – ביטוי מילולי מעשי בדרך להגשמת החזון, אבני דרך שמאפשרות לי לבצע התקדמות בדרך להגשמת החזון. כתיבת מטרות צריכה לעמוד ב-6 תנאים: זמן הווה, קונקרטיות, שפה חיובית, רגשי ולא רציונאלי, בגוף ראשון ומאתגרות.

יעד – ערך מדיד, בעזרתו ניתן לבחון האם אנחנו מתקדמים בדרך להשגת המטרה.


בואו נעשה תרגיל
הסינים אומרים שלמקום אליו שווה להגיע - אין קיצורי דרך. שבו עם עצמכם למשך שעה קלה ודמיינו את החיים העתידיים שלכם, איך הם נראים? מה ישמח אתכם? מה יגרום לכם אושר? תרשו לעצמכם לפנטז קצת, אף אחד לא רואה. בחרו מטרה אחת והתחילו איתה, כדי להזיז הר ממקומו, עליך להתחיל עם האבנים הקטנות ביותר.
מהי המטרה (במילים)? ____________________________
למה השגת המטרה כה חשובה לי?
א.____________________________________________
ב.____________________________________________
ג.____________________________________________
ד.____________________________________________
מהם יעדיי (במספרים/במושגים מדידים)?
_____________________________________________
מה אני מתחייב לבצע?
א____________________________________________
ב.____________________________________________
ג._____________________________________________
מה אסור לי בשום פנים לעשות? מה יחליש אותי?
א_____________________________________________
ב.____________________________________________
מהם המכשולים שמעכבים אותי או עלולים לעכב אותי בדרך להגשמה?
_______________________________________________

מה עלי לעשות כדי לעזור לעצמי להתגבר על המכשולים?
_______________________________________________

כשאסיים ואשיג את מטרתי אצ'פר את עצמי ב_______________

על החתום:_________________ תאריך:_______________

 

עוד מאמרים בהתפתחות אישית וקואצ'ינג עצמי | הספרים של משה שרון | מנוי לקורסים של משה שרון


תגובות